رد کردن لینک ها

بیمه حوادث

بیمه حوادث سامان

اگرچه پيشرفت دانش و فن‌آوري باعث پيشگيري از بروز برخي حوادث ناگوار شده است، اما هنوز سلامتي و حيات انسان‌ها در معرض خطرات و حوادث اجتناب ناپذير بسياري قرار دارد كه گاه منجر به زيان‌هاي غير قابل جبراني مي‌گردد. پس از حادثه معمولا هزينه‌هايي را متقبل مي‌شويد كه قبلا هرگز به آنها فكر نكرده بوديد. بيمه حوادث سرمايه مناسبي را جهت بهبود شرايط خانواده‌هاي حادثه ديده تامين مي‌نمايد.

بیمه حوادث یکی دیگر از 4 نوع بیمه اشخاص است. این بیمه دارای دو نوع انفرادی و گروهی است.

اگر بخواهیم بیمه حوادث را به‌صورت اجمالی تعریف کنیم باید بگوییم که این بیمه در برابر حوادثی که مطابق بیمه‌نامه منجر به نقص عضو، فوت و در کل حوادثی که منجر به خسارت جسمی شود، غرامت‌هایی به بیمه‌گزار پرداخت می‌کند.

نکته‌ای که در مورد بیمه حوادث مطرح است این است که این بیمه در طول 24 ساعت شبانه‌روز از بیمه‌گزاران در برابر حوادث تحت پوشش حمایت می‌کند.

پوشش‌های بیمه حوادث سامان

حوادث و مشکلاتی که ممکن است تحت پوشش بیمه حوادث قرار گیرد به شرح زیر است:

فوت

این بخش از بیمه حوادث مانند بیمه عمر است. در صورت فوت بیمه‌گزار در اثر حادثه‌ای که تحت پوشش بیمه حوادث باشد، سرمایه‌ای به‌عنوان سرمایه فوت به ذینفعان بیمه‌گزار تعلق می‌گیرد. البته این سرمایه بسیار کمتر از سرمایه‌ای است که بیمه‌گزار در بیمه عمر دریافت می‌کند.

ذینفعان نیز مانند بیمه عمر، اعضای درجه یک خانواده بیمه‌گزار هستند که بیمه‌گزار می‌تواند از بین آن‌ها ذینفعان بیمه حوادث خود را انتخاب کند.

نقص عضو و از کار افتادگی دائم (کلی و جزئی)

در صورت بروز نقص عضو، بیمه حوادث به بیمه‌گزار غرامت پرداخت می‌کند. بسته به اینکه نقص کدام‌یک از اعضای بدن اتفاق افتاده باشد، درصد پرداخت غرامت شرکت بیمه متفاوت است. موارد نقص اعضای بدن و درصد غرامت هریک در بیمه‌نامه حوادث به‌طور کامل ذکر شده است.

هزینه‌های پزشکی

بیمه حوادث هزینه‌های پزشکی ناشی از بروز حوادثی را که تحت پوشش این بیمه است، پوشش می‌دهد. این هزینه‌ها در بیشترین حالت، معادل درصدی از سرمایه فوت یا نقص عضو کامل است.

غرامت روزانه بستری در بیمارستان

درصورتی‌که بیمه‌گزار در اثر حادثه‌ای که تحت پوشش بیمه حوادث باشد دچار از کار افتادگی موقت شود به‌طوری‌که نتواند به کار سابق خود ادامه دهد، از طرف این بیمه می‌تواند غرامتی روزانه بابت از کار افتادگی موقت خود دریافت کند.

مبلغ پرداختی از طرف شرکت به‌صورت درصدی از سرمایه فوت یا نقص عضو است.

بیمه حوادث می‌تواند دارای تعرفه‌های مختلفی باشد و بسته به نوعی که بیمه‌گزار انتخاب کند، تعهد مالی پوشش‌های آن متفاوت است. برای مثال بیمه حوادث ملت دارای سرمایه‌های فوت 5 میلیونی، 10 میلیونی و… است.

بله، تعداد بیمه‌نامه‌ها در بیمه حوادث که جزوی از بیمه اشخاص است محدودیت ندارد.

چنانچه بیمه شده در شرایط خاص که در ماده 156 قانون مجازات اسلامی آمده است قرار بگیرد و در حین دفاع از نفس، عرض، ناموس، مال یا آزادی تن خود یا دیگری دچار حادثه شود با وجود اینکه ارتکاب به اعمال مجرمانه در شرایط عمومی بیمه حوادث جزو استثنائات قراردارد لیکن بیمه گر هزینه های پزشکی و یا غرامت فوت و نقص عضو را پرداخت خواهد کرد .

ماده 156 قانون مجازات اسلامی :
هرگاه فردی در مقام دفاع از نفس، عرض، ناموس، مال یا آزادی تن خود یا دیگری در برابر هرگونه تجاوز یا خطر فعلی یا قریب الوقوع با رعایت مراحل دفاع مرتکب رفتاری شود که طبق قانون جرم محسوب می شود، درصورت اجتماع شرایط زیر مجازات نمی شود:

الف- رفتار ارتکابی برای دفع تجاوز یا خطر ضرورت داشته باشد.
ب- دفاع مستند به قرائن معقول یا خوف عقلایی باشد.
پ- خطر و تجاوز به سبب اقدام آگاهانه یا تجاوز خود فرد و دفاع دیگری صورت نگرفته باشد.
ت- توسل به قوای دولتی بدون فوت وقت عملاً ممکن نباشد یا مداخله آنان در دفع تجاوز و خطر موثر واقع نشود.

تبصره ۱- دفاع از نفس، ناموس، عرض، مال و آزادی تن دیگری در صورتی جایز است که او از نزدیکان دفاع کننده بوده یا مسوولیت دفاع از وی برعهده دفاع کننده باشد یا ناتوان از دفاع بوده یا تقاضای کمک نماید یا در وضعیتی باشد که امکان استمداد نداشته باشد.
تبصره ۲- هرگاه اصل دفاع محرز باشد ولی رعایت شرایط آن محرز نباشد اثبات عدم رعایت شرایط دفاع برعهده مهاجم است.
تبصره ۳- در موارد دفاع مشروع دیه نیز ساقط است جز درمورد دفاع در مقابل تهاجم دیوانه که دیه از بیت المال پرداخت می شود.

بیمه‌ حوادث ‌انواع‌ مختلفی‌ دارد که‌ برخی‌ از آنها به‌ شرح‌ زیر است‌: ۱- تمام‌ اوقات‌ ۲ – ناشی‌ از کار ۳ – زندگی‌ خصوصی‌ ۴ – ورزشی‌ ۵ – رانندگی‌ ۶- مسافرت ‌با هواپیما ۷ – مسافرت ‌با هرنوع‌ وسیله‌ نقلیه‌ ۸ – سرنشینان ‌ وسایل‌ نقلیه‌ موتوری‌زمینی‌.

بازگشت به بالای صفحه